Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Mezinárodní konference představila české, německé a polské geoparky 

Ivana Hujerová

koordinátorka neziskového sektoru a místní Agendy 21

  • 14. 02. 2019 00:00

Sdílet článek

Geoparky v česko-sasko-polském trojmezí se prezentovaly na společné konferenci. Tématem byl především jejich přínos pro rozvoj místních komunit. Konferenci zaštítil saský ministerský předseda Michael Kretschmer i český ministr životního prostředí Richard Brabec.

Mezinárodní česko-německo-polská konference se uskutečnila ve středu 13. února 2019 v Senckenbergově muzeu v Görlitz. Konferenci zahájil hejtman Libereckého kraje Martin Půta společně s hejtmanem zemského okresu Görlitz, panem Berndem Lange. Na pódiu se pak sešli zástupci pěti různých geoparků ze tří zemí, například z Česko-bavorského geoparku nebo polsko-německého UNESCO Global Geoparku Mužakovský vrásový oblouk.

Tématem konference byly Geoparky a udržitelný rozvoj regionu – s podtitulem přínosy ekonomické, sociální a environmentální. „To, že geoparky přispívají k ochraně přírody, je celkem známé. Chceme však na velice konkrétních příkladech ukázat, jak geoparky pomáhají regionům po stránce ekonomické třeba podporou lokálních podnikatelů a rozvojem služeb v oblasti cestovního ruchu,“ vysvětluje Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko, který je jedním z pořadatelů konference. Geoparky také posilují pocit sounáležitosti s regionem a krajinou, místními tradicemi, architekturou, řemesly a zvyky. Geoparky jsou podstatné pro posílení regionální identity, a to je pro mne důležité. To, že se místní lidé dokáží postavit za svůj region, řešit jeho problémy a nečekat na pomoc zvenčí,“ dodává Mrázová. Nad tématem konference debatovali přední odborníci z oborů ochrany životního prostředí, geologie ale i cestovního ruchu.

V České republice funguje v současnosti kromě Národního geoparku Ralska ještě 8 dalších národních geoparků. Po celém světě pak naleznete 140 geoparků ve 38 zemích. Povědomí široké veřejnosti o geoparcích je zatím malé, jejich význam pro rozvoj regionu však může být velmi významný. Příkladem může být Národní geopark Ralsko, který leží na území, jež bylo v minulosti těžce zkoušeno osudem. Původní osídlení je nevratně ztraceno, přes padesát let zde pobývaly tři armády a těžil se uran. Právě koncepce geoparku je pro tuto krajinu nosnou vizí. Geopark chrání a prezentuje přírodní bohatství, vzdělává místní obyvatele a rozvíjí šetrný cestovní ruch, který přináší různé ekonomické možnosti. A hlavně pozitivně mění vnímání oblasti – lidé již nebydlí v bývalém vojenském prostoru, ale v Národním geoparku.

Konference je jednou z aktivit tříletého česko-německého projektu GECON, financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj. GECON je v tomto případě zkratkou pro geologickou příhraniční kooperační síť – Geology COoperation Network. Projektovými partnery jsou Geopark Ralsko, Technická univerzita v Liberci a Senckenbergovo muzeum v Görlitz. Tento česko-německý projekt spojuje nejen odborníky a laické zájemce o geologie, propojuje instituce a jednotlivce, ale zároveň slučuje i různé pohledy na samotnou geologii. Zatímco na půdě Senckenbergova muzea geologové – coby vědečtí odborníci bádají, akademici na Technické univerzitě v Liberci vzdělávají další generace, Geopark Ralsko se zabývá praktickou stránkou geologie a prezentací geologie široké veřejnosti. Právě toto prolínání zkušeností a poznatků z různých úhlů pohledu a úzká spolupráce odborníků a laiků činí projekt GECON vskutku unikátním.

Zdroj: Tisková zpráva a foto Geopark Ralsko, Pavla Růžičková

Mgr. Andrea Fulková 
andrea.fulkova@kraj-lbc.cz
485226332 / 739541549

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky